Lazerler, malzeme işleme alanı başta olmak üzere tüm sanayi uygulamalarında, mesafe bulucular, hedef işaretleyiciler, uzaktan algılayıcılar, IR karşı koyma sistemleri, köreltme sistemleri, lazer uyarı sistemleri, lazer silah sistemleri gibi birçok askeri uygulamada, cerrahi uygulamalar, birçok medikal uygulamalarda ve akademik araştırmalarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Mevcut uygulamalarda kullanımları her geçen gün arttığı gibi, yeni uygulama alanları da doğmakta ve pazarı büyümektedir. Toplam lazer sistemleri pazarı bugün 7 milyar doları aşmıştır.

 

Dünya lazer

Dünya Lazer Sistemleri Gelirleri – Uygulamaya Göre

Fiber lazer teknolojisi son 10 yıla damga vuran, yeni bir lazer teknolojisidir. Stratejik ve çekirdek bir teknolojidir.

Sadece lazer kaynak olarak Pazar değerlendirildiğinde, bugün 2 milyar doları geçen pazarın içerisinde, pazara sonradan giren fiber lazer teknolojisi, payını %25’lere ulaştırmış olup her geçen gün de arttırmaktadır. Kompakt yapısı, yüksek ışın kalitesi ve hassas işleme kabiliyeti, esnek ve taşınabilir olması, yüksek verimlilik, su ile soğutma gerektirmemesi, düşük bakım maliyeti gibi önemli pratik avantajlara sahip olan fiber lazerlerin ise bu paydan aldığı oran her yıl artmaktadır. Pazar her yıl ortalama %7 ila %9 büyürken, fiber lazerin büyüme oranı %20 – %30 mertebelerinden gerçekleşmektedir. Türkiye’de de bugün, lazer ithalatı 100 milyon USD’yi bulmuştur.

Türkiye lazer pazarı

Bu yeni, stratejik ve çekirdek teknoloji alanda Ar-Ge yaparak altyapı ve bilgi birikimi oluşturmak, nitelikli eleman yetişmesini sağlamak ve uluslararası pazarda rekabet edebilir özgün ürünler tasarlamak ana hedefiyle yola çıkan FiberLAST, aldığı TÜBİTAK ve KOSGEB destekleri ile FLAST-Nano nanosaniye atımlı fiber lazer modülünü tamamen özgün şekilde geliştirmeyi başarmıştır.

 

lazer markalama makinası

FiberLAST NanoMARK Serisi lazer markalama makinası

FLAST-Nano serisi fiber lazer modülleri ve FLAST-NanoMARK serisi fiber lazer markalama sistemleri, özgün tasarımı ile önemli farklılıklar ve üstünlükler içermektedir. Sistemi benzer ürünlerden ayıran en önemli özelliği, standart Q-Anahtarlamalı ve/veya MOPA (Master Oscillator Power Amplifier) mimarisinden daha farklı bir mimari yapı ile tasarlanmasıdır. Bu şekilde oluşturulan yapıda, muadil ürünlerden farklı olarak, frekans ve atım uzunluğu birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilmekte ve değiştirilebilmektedir. Bu sayede spesifik bir malzeme ve işleme operasyonu için parametrelerin ideal kombinasyonları belirlenebilmekte ve  daha üstün sonuçlar alınabilmektedir. FLAST-NanoMark‘ı benzer ürünlerden ayıran diğer önemli özellik ise ışın kalitesidir. Bu sayede çok daha odaklanabilir ışın elde edilmekte ve dolayısı ile aynı ortalama güçte birim cm2 başına daha yüksek tepe güç sağlanabilmektedir. Bu özellik sayesinde aynı güçlerde, muadil ürünler sadece markalama yapabilirken, FiberLAST tarafından geliştirilen fiber lazer, 400 – 500 µm kalınlıktaki alüminyum folyoları ve ince metal plakaları rahatlıkla kesebilmektedir. Ayrıca, FLAST-NanoMark‘ın tamamen özgün bir tasarım olması sayesinde kullanıcı istekleri doğrultusunda ürün üzerinde uyarlama ve özelleştirme yapılabilmektedir.

2012 senesinde,  TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından düzenlenen 10. Teknoloji Ödülleri yarışmasında, kendi kategorisinde birincilikle ödüllendirilen ürün, aynı sene TESİD tarafından düzenlenen Yaratıcılık ve Yenilikçilik yarışmasında Yaratıcı Fikir kategorisinde birincilik almaya hak kazanmıştır.

Fiber lazer teknolojisi konusunda kazanılmış olan bilgi birikimi ve üniversite Ar-Ge laboratuvarları ile yapılan yakın akademik çalışmalar sayesinde, standart ürün dışında, proje bazlı özel lazer tasarımı ve üretimi de mevcut kabiliyetler arasındadır. Almanya’nın Bochum Üniversitesi’ne spektroskopi amaçlı geliştirilerek teslim edilen fiber lazeri, ODTÜ’nün THz projesi için geliştirilen ultrahızlı fiber lazeri, güneş enerjisi paneli üretimi için geliştirilmekte olan fiber lazerler bu kategoride yer alan özel lazerlerdir.

Bugün 10W’dan başlayarak 50W’a kadar farklı güçlerde ürün yelpazesi sunan FiberLAST, FLAST-Nano ve FLAST-NanoMARK ürünlerini sadece yurdun dört bir köşesinde değil, İsrail, Tayvan, Slovakya, İtalya, Almanya, Japonya ve Kore gibi ülkelerde de kullanıma sunmaktadır. ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi standartlarına uygun bir çalışma anlayışı yürüten firma,  bu doğrultuda kullanıcısına en üst seviyede kalite  ve hizmet sunma prensibi ile hareket etmektedir.

MOPA mimarisi ile tasarlanan lazerde ön yükselteçten elde edilen oldukça düşük güçlü lazer çıkışı aktif fiberler ve yüksek güçlü diyodlar vasıtasıyla 50W seviyelerinde ortalama güce kadar çıkarılabilmektedir. Tüm sistem, malzeme işleme sırasında oluşacak olası geri yansıyan lazer ışınından sistem sonuna eklenen yalıtlayıcılar ile korunur. Bu sayede parlak birçok malzemenin sisteme zarar vermeden markalanması sağlanır (Şekil 1). Sistem koşutlayıcı (collimator) çıkışından standart olarak 7.5 mm çapında elde edilen ışık, aynı zamanda müşteri ihtiyaçlarına göre değiştirilebilmektedir.

 

lazer tasarımı

Sistem Tasarımı

Yerli tasarımın getirdiği avantaj ile, müşterilerin artan güç ihtiyaçlarına cihaz değişimi gerekmeksizin yapılan modifikasyonlarla cevap verilebilmektedir. Böylece müşterinin yeni bir cihaz almadan mevcut cihazını daha yüksek güç seviyelerine arttırması sağlanabilmekte ve önemli bir maliyet kazancı sağlanmaktadır.
FLAST-Nano serisi fiber lazer modülleri ve FLAST-NanoMARK serisi fiber lazer markalama sistemleri teknik özellikleri açısından da göz doldurmaktadır. Özel tasarımının getirdiği avantajlar ile 20-500 kHz arasında değişen tekrar frekansı ve 20-500 ns arasında değişen atım uzunluğu ile işlem yapılacak malzemeye göre frekans ve atım uzunluğu birbirinden bağımsız ayarlanabilmektedir. Bu sayede markalama ya da kesim yapılacak ürün yelpazesinde yüksek oranda artış sağlanmıştır. Bunlara ek olarak müşteri ihtiyaçlarına göre 1mJ’a kadar atım enerjisi, 20 kW’lara kadar çıkan tepe gücü, yüksek ışın kalitesi ile eşsiz markalama ve hassas kesim deneyimi sunmaktadır.